چرا باید به خودمان بپردازیم؟

دیر یا زود زندگی ما را به این واقعیت رهنمون می‌سازد که هر کدام از ما، راهی یکتا در زندگی داریم که باید به تنهایی آن را طی کنیم.  چه زندگی ما سرشار از مردمانی دوست داشتنی در فضایی پر مهر و همدلی باشد یا بر عکس در روابط پرچالش با انسانهایی باشیم که کمترین نزدیکی با آنها احساس نمی‌کنیم.

اگر چه دیگران هر کدام به نوعی در روند حرکت ما در این مسیر تاثیرگذارند ولی این راه پر پیچ و خم و سرشار از ناشناخته را هرکدام از ما باید به تنهایی بپیماییم و هیچ تضمینی برای همراهی هیچکدام از انسان‌های زندگی‌مان نداریم. پس برای اینکه در مسیر پرمخاطره‌ی زندگی دوام بیاوریم ، معنایش را بیابیم و با شور و شوق در آن گام برداریم، توانایی تسکین دردهایمان را داشته باشیم، انعطاف پذیر و پذیرا باشیم و … باید مداوم و مستمر روی خود کار کنیم.

 

چرا باید به خودمان بپردازیم؟

ما انسان‌ها ابعاد گوناگونی داریم. به نظر من، هدف از زندگی ما در این جهان این است که خود را بشناسیم و با این شناخت بتوانیم بهترین کاری که از دستمان بر می‌آید برای خدمت به این دنیا انجام دهیم و به هر چه کمتر از آن قانع شویم، حیف می‌شویم. عمر و زندگیمان هرز می‌رود.

 

چرا باید به خودمان بپردازیم؟

تعریف شخصیت فردی را از آقای محمود پیرحیاتی در کتاب قاتل رویاهایت را بشناس با هم بخوانیم:

«شخصیت فردی از نظر من شخصیتی ست که آن را از اجتماع، مدرک تحصیلی، شغل، پرستیژ اجتماعی و ده‌ها نمونه دیگر به دست نیاورده باشیم. شخصیت فردی حقیقی، از راه تجربه کردن جوهر زندگی و لمسِ تمامیت آن به دست می‌آید. بنابراین، شخصیت، خود جوهره‌ایست که فراتر از نام و نانِ زندگی به تو داده می‌شود.( که البته معتقدم قبلا به همه انسان‌ها شخصیتی یگانه، منحصر به فرد و فرزانه عطا شده)»

خب حالا برای اینکه ما اجازه بروز و ظهورِ شخصیت فردیمان را به خود بدهیم باید به کار بر روی خود همت بورزیم.

خیلی اوقات گله و شکایت می‌کنیم که خانواده و جامعه اجازه نمی‌دهند تا ما خودمان باشیم. ولی من به تجربه دریافته‌ام مانع اصلی، خودِ ما هستیم. ماییم که خود را رها کرده و آنقدر در پیِ رضایت و تایید اکثریت اجتماع روانه گشته‌ که گُم شده‌ایم. حالا به جای جستجو ، راه آسانتر را انتخاب کرده و دست روی دست می‌گذاریم و می‌گوییم: بقیه اجازه نمی‌دهند که خودم باشم.

فقط با پرداختن به خود، امکان بروز و ظهور فردیت منحصر به فردمان را می‌یابیم و می‌توانیم خود حقیقی‌مان را زندگی کنیم و اصالت خود را بیابیم. وگرنه زیر فشار خواسته‌ها و لایه‌ها و نقاب‌های اجتماع، گوهر وجودمان دفن و نور قلبمان خاموش می‌گردد.

 

چرا باید به خودمان بپردازیم؟

برای اینکه پرداختن به خود ما را در لحظه حال نگه می‌دارد. لحظه‌ی حال از شگفتی‌ و شادمانی و پیام‌های زندگی سرشار است. لحظه‌ی حال بستری برای اقدام و تغییر حال و زندگی ماست. هر چه در حال می‌کاریم در آینده درو می‌کنیم. اما چسبیدن به گذشته و نیز رویدادها و افراد نمی‌گذارد شادی لحظه‌ی حال را جشن بگیریم و شکرگزارش باشیم.

 

چرا باید به خودمان بپردازیم؟

برای اینکه فقط با پرداختن به خود حس آرامش می‌کنیم و احساس صلح عمیق درونی داریم.

از دست دیگران عذاب نمی‌کشیم. گمان نمی‌کنیم عالم و آدم بر ضد ما هستند و دارند درباره ما حرف می‌زنند. حتی اگر هم چنین باشد، وقتی ما تمام تلاش و انرژی و تمرکزمان بر روی خودمان است، حرفهای دیگران که چه گفت و چه کار کرد و چه داشت و … برای ما کوچکترین اهمیتی ندارد. ما تنها با ارزشهای خودمان زندگی می‌کنیم و با تمام قدرت رویاهایمان را دنبال می‌کنیم.  ودر جستجوی راهی برای شکوفایی خود و خدمت به دیگران هستیم.

وقتی به خودمان بپردازیم در مقابل افراد و اتفاقات پرچالش زندگی به جای گیردادن به آنها می‌گوییم :من چه کار بکنم؟ من مسوولم. باید چه اصلاحی صورت بگیرد؟ چه ارزشهایی را در نظر نگرفته‌ام یا اجرایی نکرده‌ام؟ چه مهارت‌هایی لازم است یاد بگیرم؟ چه چهارچوبی را باید تعیین کنم؟

 

چرا باید به خودمان بپردازیم؟

برای اینکه تمام قدرت ما از درون ماست.  پرداختن به خود باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ما می‌شود . اعتماد به نفس، باور ما به خود و توانایی‌هایمان است.

عزت نفس حس ارزشمندی ماست و حس ارزشمندی از مواردی ست که هر چه زیاد بشود ، کم است.

 

چرا باید به خود بپردازیم؟

چون وقتی به خودمان می‌پردازیم متکی به خود می‌شویم. دیگر برای انگیزه گرفتن به تشویق و تمجید نیاز نداریم. گام‌های رفته‌مان بهترین مشوق ما برای ادامه دادن هستند. و سطح مطلوب انرژی‌مان به شکل باور نکردنی افزایش می‌یابد.

 

 

 

پانوشت: ممکن است باز هم دلایل دیگری به این مقاله اضافه شود برای پرسش به پاسخ: چرا باید به خودمان بپردازیم؟؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *