-دیروز همکارم باهام درد و دل می‌کرد. بعد من سریع رفتم تو فاز مشاوره دادن و راهنمایی کردن. الان از خودم راضی نیستم. احساس می‌کنم باید بیشتر همدلی می‌کردم.

+ یعنی چی؟ منظورت از همدلی بیشتر رو توضیح میدی؟

-یعنی بیشتر حوصله می‌کردم. این‌قدر عجله نمی‌کردم برای زدن حرفهای خودم. رنج زیادی کشیده بود و با گذشت زمان هنوز هم زخمش تازه مونده بود. حس می‌کنم با همدلی بیشتر، آروم‌تر می‌شد. تا حالا برای تو هم پیش اومده این نارضایتی؟

+ می‌فهمم چی میگی. برای هر کسی ممکنه در زمینه‌های متفاوتی پیش بیاد. به خاطر ارزش‌های درونی ماست.

-ارزش‌ها؟ بیشتر برام توضیح میدی لطفا؟

+ اول اینو در نظر داشته باش که این عدم رضایت تو توام با سرزنش نباشه. چون سرزنش یه رفتار مخربه که با سرعت ما رو پایین می‌کشه و تیره و تار می‌کنه. با سرزنش نه می‌تونی به خودت کمک کنی و نه به دیگران. حالا ارزش چیه؟

ارزش‌ها، راهنماهای درونی ما هستند.

وقتی ارزش‌هامون رو اجرا می‌کنیم، احساس رضایتمندی داریم.

ارزشها، اهداف نیستند که وقتی بهشون برسیم تکمیل بشن.

هرگز در فهرست کارهای انجام شده کنارشون علامت نمی‌خوره و در حقیقت پیوسته ادامه دارند.

خیلی مهمه که ارزش‌های درونی‌مون را بشناسیم و بهشون آگاه بشیم. ممکنه اون‌ها را از گذشته و خانواده گرفته باشیم و لازم باشه که تغییرشون بدیم.

اگر ارزش‌های خودمون را نشناسیم، با ارزش‌های بقیه زندگی می‌کنیم. مدام احساس سردرگمی داریم. اگر بدونی ارزش‌ها چقدر در انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌هامون بهمون کمک می‌کنند.

وقتی ارزش‌هامون را خودمون مشخص می‌کنیم و بهشون آگاهیم دیگه برای درست یا نادرست انجام دادن کاری منتظر تایید بقیه نیستیم .  در چالش‌های زندگی ما را سر پا نگه می‌دارند و بهمون جهت می‌دن.هر چه ارزش‌ها در ما بیشتر جا بیفتن و بیشتر اجرایی‌ بشن، آرامش عمیقتری داریم.

-چقدر جالب. باز هم برام بگو از ارزش‌ها.

+ ارزشها در عزت نفس و اعتماد به نفس ما نقش مهمی دارند.

آنها نه تنها در ما انگیزه و اشتیاق حرکت و فعالیت را ایجاد می‌کنند، بلکه ما را در مسیر سفر نگه می‌دارند. ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها زمان بگذاریم تا به هدفی دست یابیم اما می‌تونیم در هر گام این مسیر با ارزشهایمان زندگی کنیم و در نتیجه احساس رضایتمندی دائمی داشته باشیم. حتی زمانی که به اهدافمون دست پیدا نمی‌کنیم، میتونیم همچنان با ارزش‌هایمان، رضایتمند و خرسند باشیم.

ارزش‌ها برای افراد مختلف، متفاوت هستن. و در نتیجه سبب بروز رفتارهای متفاوت در قبال یه موضوع و مسئله میشن. مثلا ممکنه برای یه نفر آزادی و برای دیگری امنیت ارزشمند باشه . برای یکی همرنگ جماعت بودن ارزش باشه و برای یه نفر دیگه منحصر به فرد بودن و خلاقیت. میبینی که چقدر رفتارهای متفاوتی بوجود میاره؟؟

یه چیز دیگه هم هست . ارزش‌ها عمیق‌ترین امیال قلبی ما هستند و بیانگر اینکه هر فرد دوست داره به عنوان یک انسان با او چگونه رفتار شود. حالا در مورد همدلی هم تو به احتمال زیاد دوست داری باهات همدلانه برخورد بشه. درسته؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *