– نمی‌دانم چرا برای انجام ایده ‌هایی که مدنظر دارم تنبلیم می‌شود.

+  ما وقتی این حرف‌ها را می‌زنیم یعنی مسوولیت نپذیرفته‌ایم. مسوولیت صد در صد زندگی‌مان را نپذیرفته‌ایم. منتظر ناجی هستیم. کسی در بیرون و غیر از خودمان . انتظار می‌کشیم تا او بیاید و برایمان کاری بکند و ما را از این وضعیت نجات بدهد و یا امیدواریم معجزه‌ای چیزی پیش بیاید و خود به خودی درست بشود.

-آخر واقعا یک عده را می‌بینم که بدون این زحمت‌ها این چیزها که من می‌خواهم را دارند . با خود می‌گویم چرا من نباید داشته باشم؟ چرا نوبت به من که می‌رسد همه چیز باید با تلاش و کوشش بدست بیاید. تازه هیچ هم معلوم نیست که بدست بیاید یا از دست نرود . واقعا گاهی فکر می‌کنم همه چیز مسخره است.

+می‌فهمم که این مقایسه‌ها چقدر ناامید کننده و خوره‌ی انرژی هستند. این مقایسه‌ها بلای جانکاهی ست که به جان زندگی‌مان می‌افتد و ذره ذره ما را به کام انفعال و افسردگی می‌کشاند. عزیزم خیلی چیزها در دست ما نبوده و نیست. دلیل خیلی پیشامدها را نمی‌توانیم بفهمیم. ولی زوم کردن روی آنچه بر آن کنترلی نداریم چه فایده‌ای دارد به جز حرص خوردن و اذیت شدن‌مان؟  دروغ می‌گویم؟

– والا چه بگویم؟

+ پس بیا روی آن قسمتش که دست ماست مانور بدهیم.به علاوه کمالگرایی و میل به کامل و بی‌نقص بودن و یا ترس از شکست و حرف دیگران هم جرات حرکت کردن را از ما می‌‍‌‌‌گیرد ولی به نظرم وقتی مسوولیت زندگی خود را بپذیریم و با همه وجودمان بخواهیم ، بر همه این موانع غلبه می‌کنیم. بلند می‌شویم و حرکت می‌کنیم و تغییراتی که می‌خواهیم را ایجاد می‌کنیم. با عمل‌مان، با گامهای کوچک و مستمر، تجربه‌های جدید کسب می‌کنیم، تجربه‌های جدید به ما ادراک جدید می‌دهند،  ادراک جدید عمل متفاوتی را در ما سبب می‌شود. و باور کن آن موقع می‌فهمیم که همان کمبودها سبب کشف و بروز چه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی در ما شده است.

-این جوری که تو تعریف می‌کنی مثل ماجراجویی می‌ماند.

+ دقیقا . تنها فقط وقتی به این چشم به زندگی نگاه کنیم می‌توانیم بلند شویم و اقدام و عمل کنیم. از تغییرات استقبال کنیم و از همه چیز بیاموزیم. حتی از اشتباهات و گندهایی که زده‌ایم.  واز مسیرمان لذت ببریم. چه به هدف‌مان برسیم و چه نرسیم.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *